UWAGI DOTYCZĄCE PRZESTRZEGANIA ZASAD HIGIENY W KOŚCIELE

1.Przestrzeń kościoła

  • kropielnice powinny być puste;
  • cześć krzyżowi i relikwiom należy oddawać wyłącznie przez przyklęknięcie lub skłon bez kontaktu bezpośredniego;
  • podczas sprzątania kościoła należy zwrócić uwagę na regularne mycie powierzchni, które są dotykane rękami (np. ławki, klamki, poręcze itp.). Do mycia należy użyć wody z detergentem lub środka odkażającego;
  • regularnie powinny też być zmywane, najlepiej środkiem odkażającym, folie na kratkach konfesjonału.

2. Przygotowanie do Mszy św.

  • po ubraniu szat liturgicznych celebrans i koncelebransi powinni umyć dokładnie ręce wodą z mydłem i wytrzeć do sucha jednorazowym ręcznikiem. Ręce powinny być myte przez ok. 30 sek. Wyjaśnienie jak prawidłowo myć ręce znajduje się tutaj:

3. W czasie sprawowania Eucharystii

  • podczas kaszlu lub kichnięcia należy zakryć usta lub nos zgiętym łokciem (nie dłońmi!);
  • znak pokoju należy przekazywać poprzez skłon głowy, bez podawania rąk.

4. Przyjmowanie Komunii św. podczas koncelebry

  • w przypadku koncelebry Krew Pańską przez wypicie bezpośrednio z kielicha spożywa tylko ostatni z przyjmujących. Kapłani przyjmujący Krew Pańską wcześniej spożywają ją przez zanurzenie.

5. Przygotowanie do rozdania Komunii św. wiernym

  • niezależnie od sposobu przyjmowania Komunii św. przez wiernych koniecznie należy zadbać, aby dłonie rozdającego Ciało Pańskie były umyte/odkażone.

W konsekwencji zasadnym jest postępowanie wg następującego schematu:

  1. po przyjęciu Ciała i Krwi Pańskiej kapłan puryfikuje palce, otwiera tabernakulum, wyjmuje puszkę i zdejmuje z niej pokrywkę;
  2. przed wzięciem puszki w celu udzielenia Komunii św. wiernym  kapłan dezynfekuje ręce.  Wyjaśnienie jak prawidłowo dokonać dezynfekcji znajduje się tutaj:

Do dezynfekcji należy użyć środka zawierającego co najmniej 60 % alkoholu. W przypadku braku specjalnego środka, można użyć czystego spirytusu rozcieńczonego wodą do stężenia nie niższego niż 60 %. Taki roztwór otrzymuje się poprzez  zmieszanie 95 % spirytusu i wody w proporcji 2 do 1 (np. do 100 ml spirytusu dodaje się 50 ml wody). Daje to roztwór o zawartości ok. 65 % alkoholu.

Alternatywą jest umycie rąk wg instrukcji podanej w punkcie 2. Wydaje się jednak, że mycie rąk w prezbiterium może być technicznie bardziej kłopotliwe niż dezynfekcja;

  • po wyschnięciu dłoni kapłan bierze puszkę ręką, którą nie udziela Komunii św. (osoba praworęczna ręką lewą) i nie dotykając puszki drugą ręką (prawą) rozdaje nią Komunię św.

6. Udzielanie Komunii św. wiernym

– w przypadku przyjmowania przez wiernego Komunii św. do ust należy zwrócić uwagę, by nie dotknąć palcami ust/języka przyjmującego Ciało Pańskie;

– w przypadku przyjmowania przez wiernego Komunii św. na rękę należy zwrócić uwagę, by nie dotknąć palcami dłoni przyjmującego Ciało Pańskie;

– w przypadku dotknięcia ust/języka/dłoni wiernego, przed udzieleniem Komunii św. następnej osobie, powinno się dokonać puryfikacji palców (np. w naczyńku) i ich dezynfekcji (np. przez zanurzenie w drugim naczyńku z płynem odkażającym/roztworem spirytusu). 

7. Uwaga dotycząca przyjmowania przez wiernych Komunii św. na rękę

– zgodnie z zaleceniem Księży Biskupów wierni mogą zadecydować o przyjęciu Komunii św. na rękę. Ten sposób jest higieniczny pod warunkiem, że dłoń przyjmującego jest czysta. Warto więc zwrócić uwagę wiernym, którzy chcą przyjmować Komunię św. na rękę, na potrzebę zadbania o czystość dłoni. Optymalne byłoby dokonanie przez nich przed Komunią św. dezynfekcji rąk we własnym zakresie przy użyciu środka przyniesionego z domu np. w małej buteleczce.